NAWIGACJA

    Logopeda/Neurologopeda Psycholog Terapeuta ruchu Gimnastyka korekcyjna INFORMACJE DLA RODZICÓW

    Terapeuta ruchu

    Karolina Franczyk

    Aleksandra Maczek



    W tym tygodniu proponujemy zabawy na świeżym powietrzu ,które świetnie rozwijają sprawność ruchową,planowanie ,pamięć ,komunikację-stymulują podstawowe zmysły. Zabawy do wykorzystania w okresie wakacyjnym :) :) :)

     

    1.”GROSIK”

    Gracz kładzie pieniążek na brzegu stołu. Pochylając się, dmucha na monetę tylko raz, starając się ją przesunąć. Następnie ruch wykonuje przeciwnik wprowadzając do gry swój pieniążek. Gracz stara się tak dmuchnąć w monetę, żeby nakryła pieniążek przeciwnika. Wówczas zabiera obie monety lub zdobywa punkt, a gra zaczyna się od nowa. Wygrywa ten, kto zbierze więcej monet lub zdobędzie więcej punktów.

    2.”Gra w słoja”

    Do słoja ( miski lub jakiegoś pojemnika ), do połowy wypełnionego wodą, wrzuca się monetę. Wygrywa ten uczestnik, którego moneta przykryje pieniążek przeciwnika.

    3.”Brudne ręce”

    Dzieci stoją w kole z rękami wyciągniętymi przed siebie i zwróconymi wnętrzem dłoni w dół. Osoba w środku chodzi po kole i znienacka uderza w czyjeś ręce wołając : „Brudne ręce !” Jeśli wybrane dziecko w porę nie cofnie rąk i nie uniknie uderzenia - wchodzi do środka i to ono dalej szuka „brudnych rąk”.

    4.”Poszedł Marek po podarek”

    Osoba rozpoczynająca zabawę mówi : „Poszedł Marek po podarek, kupił ...” - tu wymyśla jakąś rzecz. Kolejna osoba wylicza to, co wymienił poprzednik i dodaje nowy wyraz. Każda następna musi powtórzyć całość i dołożyć swoje słowo. Jeśli się pomyli - daje fanta lub odpada.

    5.”Gra w kapsle”

    Wyścigi kapsli, wylepionych plasteliną, najlepiej rozgrywa się na asfalcie, gdzie można cegłówką narysować tor. Tworzy się trasę, pełną zakrętów i trudnych odcinków. Gracze pstrykają kapsle palcami po torze. Wygrywa ten, który najszybciej dotrze do mety. Kapsel wraca na start, gdy wypadnie poza linię.

    6.”Pomidor”

    Wyznaczona osoba zadaje pozostałym uczestnikom, po kolei, wymyślone na poczekaniu pytania. Muszą oni za każdym razem odpowiadać „pomidor” i zachować poważną minę. Nie mogą wypowiadać żadnych innych słów, ani się śmiać. Prowadzący stara się rozśmieszyć i zmylić kolegów; stroi dziwaczne miny, prowokuje poprzez zabawne pytania ...

    7.”Gra w pokrywkę”

    Rysujemy na ziemi prostokąt podzielony na osiem części. Następnie brano pokrywkę wypełnioną plasteliną i rzucano na ponumerowane pola rozpoczynając od pierwszego,po czym skacząc na jednej nodze przesuwano pokrywkę z pola na pole , uważając, aby nie zatrzymała się na linii dzielącej pola, gdyż taka sytuacja oznacza skuchę i utratę kolejki. Kiedy uda nam się drugi etap gry, który polega na rzuceniu pokrywki na drugie pole, robimy dokładnie to samo, co w pierwszym etapie. Wygrywa ta osoba, która jako pierwsza zaliczy wszystkie pola po kolei. Każdy etap gry to wyższy poziom trudności, ponieważ coraz dalej należy rzucić pokrywkę, a to jest naprawdę trudne i trzeba utrzymać równowagę skacząc na jednej nodze z pola na pole.

    8.”Gra w kolory”

    Uczestnicy zabawy stają w rozsypce, jedna osoba rzuca piłkę do drugiej druga zaś do trzeciej i tak dalej… Podczas rzucania mówi się  kolor, gdy wymówi się czarny lub biały, a ktoś ją złapie klęka na kolanie gdy złapie niewłaściwy kolor drugi raz klęka na obu kolanach, gdy trzeci raz może łapać tylko jedną ręką, jak złapie odpowiedni kolor może podnieść się o jeden poziom.

    9.”Gra w ciu - ciu babkę”

    Jednej osobie wiąże się chustę lub jakiś szalik na oczy aby nic nie widziała, następnie kręci się nią w koło, żeby straciła orientacje. Osoby mają przed nią uciekać, a ona ma je łapać. Złapany później goni. Uczestnicy muszą się ruszać.

     

     


    Ćwiczenia koordynacji wzrokowo-ruchowej


     

    1. Rozstawiamy w odległości buty ( kilka par ale pojedynczo), dziecko wykonuje bieg pomiedzy butami, poźniej przebiega tak aby pomiedzy butami podczas biegu znalazly się dwie stopy, przeskakuje buty obunóż, biegnie slalomem pomiędzy butami


     

    1. Przetaczanie z kodowaniem - z jednej strony dywanu ( materaca, koca, maty) układamy w odpowiedniej kolejności klocki np. czerwony, obok zielony, następnie żółty, prosimy aby dziecko zapamiętało kolejność , przetoczyło się na drugą stronę i ułożyło taką samoą sekwencję klocków. ( klocki można ułożyc jeden na drugi)


     


     

    1. Na podłodze naklejamy taśmę lub kładziemy linę ( np.skakankę) po jednej i drugiej stronie rozstawiamy miski, koła itp. Dziecko przechodzi po linie trzymająć w ręku piłeczki lub zwinięte skarpetki, wrzuca je do pojemników raz z prawej raz z lewej strony


     

    1. Rzut do celu – dziecko wrzuca woreczki, pileczki, maskotki,skarpetki do kosza (np. na śmieci), poźniej rzuca do kosza ruchomego czyli my trzymamy kosz i możemy nim wolno poruszac na boki


     


     

    1. Stoimy na przeciwko dziecka trzymając w wyciągniętych rękach maskotkę, puszczamy ją swobodnie. Zadaniem dziecka jest złapać ją w trakcie spadania


     

    1. Łapanie piłeczki ( baniek ) do pojemnika ( np. po jogurcie) dziecko opuszcza swobodnie piłeczkę kauczukową w dół i próbuje złapać ją do kubeczka po odbiciu lub łaie do kubeczka bańki mydlane.


     


     

    1. Gra w kręgle, próbujemy trafić piłką ułożone puszki z odległości 2 m.


     

    1. Odbijanie balonu łapką na muchy


     

    1. Powtarzanie sekwencji : rzuć woreczek – klaśnij w dłonie - złap woreczek ( możemy modyfikować i utrudniać sekwencje)


     


     

    1. Zabawa w lustro – stoimy naprzeciwko siebie rodzic wykonuje określony ruch a dziecko naśladuje nasz ruch w taki sposób jakby patrzył w lustro

     

     


    Ćwiczenia wzmacniające

    Cwiczenia_wzmacniajace.docx


    Ćwiczenia poprawiające efektywność przetwarzania bodźców przedsionkowo - proprioceptywnych

    Ćwiczenia z wykorzystaniem krzeseł na każdy dzień!
     

    1. Pajęczyna – pomiędzy krzesła rozciągamy elastyczną linę, gumę lub sznurek – zadaniem dziecka jest przejść przez pajęczynę górą nie dotykając przeszkody, oraz dołem również nie dotykając przeszkody. Można uatrakcyjnić zadanie – przenosimy elementy układanki i układamy po drugiej stronie

    https://www.youtube.com/watch?v=xIWsRI4s-LA

    1. Przejście po złączonych krzesłach w pozycji czworaczej górą ( zapinamy klamerki na zawieszonej chustce) – powrót przejście pod krzesłami

    https://www.youtube.com/watch?v=JEDJ0ZmmK0U

    1. Przekładanie sznurka ze spinaczami umieszczonego na krzesłach. Dziecko leży na plecach pod krzesłami, przekłada rękami sznurek pociągając do siebie i odpina spinacze (klamerki)

    https://www.youtube.com/watch?v=VEFQt7FbXkE

    1. Czołganie się pod krzesłami, dmuchanie papierków lub zbieranie rozsypanych elementów układanki l.

    https://www.youtube.com/watch?v=BirPXBFMogw

    5.Wymyślony wraz z rodzicem tor przeszkód z krzeseł.

     


    Ten tydzień ćwiczymy ze skakanką! Oto propozycje!

     

    1.Przeskoki przez rozłożoną na podłodze skakanką-onunóż,jecnonóż,bokiem.

     

    2.Skakanka rozciągnięta na podłodze przejścia:

    -stopa za stopą tzw.tip-topami przodem,tyłem.

    -na krzyż(jedna stop po jednej stronie skakanki,druga po drugiej stronie- krzyżując nogi)

     

    3.Podskoki trudniejsze w różnych sekwencjach:np. złączenie nóg na skakance i rozkrok i tak przez całą długość skakanki,następne podskoki wymyśla rodzic,potem dziecko.

     

    4.Turlanie się po skakance (skakanka na wysokości brzucha).

     

    5.Rodzic kreci skakanką nad ziemią na około a dziecko w odpowiednim momencie przeskakuje jednonóż obunóż w zależności od możliwości ruchowych dziecka.

     

    6.Próby przeskoków przez skakankę razem z rodzicem(dłuższa skakanka)lub samodzielnie.

     

    7.Skakanka rozłożona na ziemi podpór przodem ręce przed skakanką nogi za(pozycja do niedźwiadka) podskoki obunóż na skakankę w podporze.

     

    8.Skakanka zaczepiona o krzesła :

    -czołganie się pod skakanką.

    -próby przeskoczenia nad skakanką(wysokość zawieszenia uzależniona od możliwości dziecka-rozpoczynamy od jak najniższej wysokości.

     

    9.Leżenie na brzuchu chwyt oburącz złożonej skakanki na szerokość barków-unoszenie rąk ze skakanką i próby jak najdłużej jej utrzymanie.

     

    10.Leżenie na brzuchu ,rodzic trzyma jedna końcówkę skakanki a dziecko drugi .Dziecko podciąga się po skakance w stronę rodzica przekładają c ręce .

     

    11.zawody kto silniejszy-przeciąganie skakanki z rodzicem, rodzeństem.

     

     

     

     


    W tym tygodniu ćwiczymy z piłką !!!Może być różnej wielkości w zależności od wieku i możliwości dziecka.

    1. Krążenia piłki wokół głowy, bioder, kolan.

    2. Przekładanie piłki pomiędzy nogami, stojąc w rozkroku. Raz pod jedna nogą, raz pod drugą

    3. Stoimy w rozkroku, przekładamy piłkę pomiędzy nogami po ósemce, to samo robimy tocząc piłkę po podłodze

    4. Siad rozkroczny, toczymy piłkę wokół własnego ciała, staramy się nie uginac nóg

    5. Siad prosty – przekładamy proste nogi ponad piłką z prawej strony na lewą i odwrotnie

    6. Leżenie tyłem, nogi ugięte – unosimy biodra w górę, przekładamy piłkę pod „ mostem” z jednej strony na drugą.

    7. Siad prosty, piłka trzymana pomiędzy stopami, przekładamy piłkę nogami za głowę. Łapiemy piłkę w ręce i ponownie wkładamy pomiędzy stopy.

    8. Siad podparty z tyłu, nogi ugięte, piłkę kładziemy na brzuch, przemieszczamy się z piłka po podłodze

    9. Przysiady na całych stopach – piłę trzymamy w wyprostowanych rękach.

    10. Leżenie przodem, piłkę trzymamy w wyprostowanych rękach – toczymy piłkę ręką pod brodą na drugą stronę(mniejsza piłka).

    11. Leżenie przodem – piłkę trzymamy stopami, wykonujemy ugięcie nóg w kolanach, dotykamy piłką pośladków i prostujemy nogi.

    12. Podrzucanie i łapanie piłki – utrudniamy wykonując kilka klaśnięć w ręce przed złapaniem piłki

    13. Łapiemy piłkę po odbiciu od podłogi

    14. Rzuty piłka do kosza ( na pranie, pudła na zabawki)

    15. Odbijanie piłki od ściany i próby złapania.

    16. W różnych pozycjach toczenie piłki po nogach,raz jednej,raz drugiej.

    17. Rzuty piłką różnymi sposobami nad głową,sprzed klatki piersiowej,jednorącz oburącz do osoby współćwiczącej-rodzic,rodzeństwo.

    18. Kopanie piłki do wyznaczonego celu lub współćwiczącego.

    19. Leżenie na plecach ,stopy oparte o piłkę umieszczoną na ścianie-toczenie piłki po ścianie aż do wyprostowania kkd.

     


    Witamy wszystkich!!! Ten tydzień poświęcamy na usprawnianie planowania motorycznego(praksji ,na którą składa się kilka elementów między innymi ideacja -wymyślenie jak wykonać dane zadanie).Każde dziecko wykonuje zadania na miarę swoich możliwości)

    Powodzenia!!!

     

     

    Poniedziałek

    1.Samodzielny wybór ubrań na dany dzień i ich założenie.

    2..Samodzielne złożenie ubrań po kąpieli.

    Wtorek

    1.Włożenie ubrań do pralki np. wszystkich skarpetek

    2.Samodzielne umycie zębów począwszy od nałożenia pasty a skończywszy na schowaniu szczoteczki .

     

    Środa

    1.Nakrywanie do stołu-wyciągnięcie z szafki,rozłożenie na stole talerzy, sztućców, szklanek.(młodsze dzieci same kubki)

    2.Włożenie naczyń do zmywarki.

    Czwartek

    1. Stworzenie toru przeszkód i pokonywanie go.

    2.Podlewanie kwiatków(nalanie wody do konewki)

    Piątek

    1.Zrobienie bukietu z kwiatów dla mamy.

    2.Ulubiona praca plastyczna-przygotowanie kartki ,przyborów i wykonanie.

     

     


    WITAMY W KOLEJNYM TYGODNIU! TYM RAZEM PROPONUJEMY ĆWICZENIA MOTORYKI MAŁEJ, KTÓRE WYKONUJEMY PO ĆWICZENIACH MOTORYKI DUŻEJ.

     

     

    MOTORYKA DUŻA

    MOTORYKA MAŁA

    PONIEDZIAŁEK

    1.Wymachy ramion, krążenia ramion w przód i w tył.

    1.Zrobienie bransoletki np. z makaronu, kuleczek, pociętej słomki.

    2.Zrobienie zwierzaczka z plasteliny, modeliny itp.

    WTOREK

    1.Przeskoki przez sznurek ,skakankę, kij od mopa itp.

    1.Zabawa paluszkami-udawanie gry na pianinie, pisania na maszynie lub zabawa pacynkami nałożonymi na palce.

    2.Nakładanie gumek recepturek na tubę po papierze ,piłkę, butelkę itp.

    ŚRODA

    1.Rzucanie piłki oburącz do współćwiczącego, na odległość do celu.

    1.Zapinanie klamerek na sznurek, kartkę lub tworzenie z nich„ pociągu ''.

    2.Wyciskanie gąbki w ciepłej wodzie.

    CZWARTEK

    1.Taniec-”wygibasy”-krążenia tułowia

    1.Darcie kartki na drobne części potem po narysowanej linii.

    2.Wycinanie po śladzie.

    PIĄTEK

    1.Podskoki,przeskoki, pajacyki.

    1.Zapinanie zamka, zapinanie guzików, rozplątywanie węzełków.

    2.Odkręcanie,Zakręcanie nakrętek na butelki.

    Opracowanie: Karolina Franczyk ,Aleksandra Maczek

     

     

    przesuwanie elementów w woreczku na lód

     

     

    leniwa ósemka

     

     

     

     

     

     




    Zestaw zabaw stymulujących układ dotykowy dziecka


     

    Poniedziałek

     

    Szukamy drobne przedmioty w pojemnikach z ryżem, kaszą , fasolą

     

     

    Siadamy za plecami dziecka, rysujemy na jego plecach figury lub cyfry, dziecko odwzorowuje rysując palcem w powietrzu lub na papierze

     

    Rozpoznajemy bez patrzenia umieszczone w worku różne przedmioty (np. łyżeczka, kredka, zakrętka, klocek)

    Wtorek

     

    Robienie kulek z różnych materiałów

    ( folia aluminiowa, papier, ręcznik papierowy) rzucamy kulami do celu

     

     

     

     

    Rysowanie figur lub liter na tacce wysypanej kaszą manną lub piaskiem

     

    Pocieranie dłoni, rąk, nóg różnymi materiałami ( papier ścierny, miękki materiał, szczotka do włosów, gąbka)

    Środa

     

    Wałkowanie ciała wałkiem do ciasta

     

     

     

     

    Zawijanie całego ciała w koc ( robimy „naleśnika”)

     

    Smarowanie dłoni pianką do golenia lub malowanie palcami ( farba , pianka np. po lustrze)

    Czwartek

     

    Wspólne robienie woreczków sensorycznych.

     

     

     

    Zabawa w masie solnej np. mąki wody i kurkumy.

     

    Wykonanie magicznego pudełka.

    Piątek

    Podczas kąpieli mycie ciała różnymi gąbkami (różnej szorstkości)

     

     

     

     

    Tor przeszkód np. z butelek wypełnionych różną temperaturą wody, nakrętek, foli bąbelkowej itp.-pokonywanie go w różnych pozycjach np. niedźwiadka

    Sadzenie kwiatków w doniczkach

    -przesypywanie ziemi, ugniatanie ziemi.

    Opracowały: Karolina Franczyk i Aleksandra Maczek


     

    Jak zrobić woreczki sensorycznesmiley

     

    Magiczne pudełko , zrobione z kartonusmiley

     


    Witamy w nowym tygodniu i zachęcamy tym razem do ćwiczeń równoważnych!

    Powodzenia!!!

     

    Poniedziałek

    Siad z nogami ugiętymi w kolanach-próby uniesienia-oderwania nóg i rąk od podłoża i utrzymanie ich na chwilę.

    Unoszenie w pozycji czworaczej najpierw prawej nogi-wytrzymanie,potem lewj nogi-wytrzymanie.

    Uniesienie lub próby uniesienia w pozycji czworaczej prawej ręki lewej nogi i odwrotnie.

    Wtorek

    Przejście przez pomieszczenie z wysoko uniesionymi kolanami i dłuższym utrzymaniem nogi nad podłożem-zabawa w bociana.

    Przejście po rozłożonej skakance,kiju od mopa,sznurku lub przyklejonej taśmie-stopa za stopą.

     

    Przejście przez zaczepiony o krzesła sznurek ,taśmę ,co przejście jeżeli dziecko sobie radzi -zmiana wysokości ustawienia sznurka.

    Środa

    W pozycji stojącej przesuwanie prawą nogą po lewej nodze zaczynając od stopy a kończąc na kolanie, i odwrotnie.

    Wrzucanie w pozycji stojącej woreczka,skarpetki ułożonej na górnej (grzbietowej)części stopy do wiaderka lub pudełka-raz jedna nogą raz drugą.

    Jednoczesne przejście i turlanie piłki po linie.

    Czwartek

    Piłka średniej wielkości,dotykanie na zmianę raz prawą nogą raz lewą nogą piłki stojącej przed ćwiczącym(jeżeli dziecko radzi sobie lepiej przytrzymywanie na dłużej piłki prawa stopą ,potem lewą).

    Podskoki na około piłki obunóż,jednonóż ze zmiana nóg.

    Pozycja niedźwiadka uniesienie jednej ręki potem dla utrudnienia reki i nogi(prawa ręka,lewa noga) -wytrzymanie.

    Piątek

    Stanie na niestabilnym podłożu typu dysk,poduszka,folia bąbelkowa i próby zrobienia przysiadu.

    Stanie na niestabilnym podłożu typu dysk,poduszka,folia bąbelkowa i unoszenie raz jednej nogi ,raz drugiej.

    Próby przyjęcia jaskółki-pochylenie w przód ,ręce w bok ,stanie na jednej nodze.

    Opracowanie Karolina Franczyk Aleksandra Maczek

     

     


    Witamy po Świętach dzisiaj trochę ćwiczeń usprawniających schemat ciała oraz orientację przestrzenną


     

    Wtorek

    Dotykamy prawą ręką lewego kolana i odwrotnie

    Rzucanie woreczków( skarpetek złożonych w kulkę) według instrukcji : do góry, do tyłu, w lewo , w prawo, w dół

    Robienie kulek
    z gazety (małe, duże) trafiamy obiema rękami do kosza na śmieci z wyznaczonej odległości

    Środa

    Wrzucanie woreczków ( zrolowanych skarpetek) do kosza ustawionego przed dzieckiem zgodnie z instrukcją: np.: prawą ręką dwa woreczki, lewą ręką jeden woreczek

    Leżenie tyłem ( na plecach) piłkę trzymamy pomiędzy stopami. Przekładamy piłkę za głowę

    Poruszanie się według instrukcji: np.: zrób dwa kroki do przodu, trzy kroki do tyłu, jeden krok w prawo.

    Czwartek

    Przerzucanie piłki a prawej ręki do lewej przed sobą, nad głową

    W leżeniu tyłem ( na plecach) unosimy miednice do góry( robimy mostek) przekładamy piłkę pod spodem, z prawej strony na lewą i odwrotnie

    Zbijanie kręgli ( puszek)

    Piątek

    Przetaczanie się na dywanie trzymając piłkę w wyprostowanych rękach ponad głową

    Przenoszenie piłki ( skarpetek)
    w podporze tyłem (jak raczek)

    Przekładanie piłki pod kolanem, raz pod prawym raz pod lewym

    Sobota

     

    Wspólna zabawa: rzucanie i łapanie piłki w parach

     

     

    Wspólna zabawa: przekładanie piłki bokiem w parach ( stojąc plecami do siebie )

     

    Wspólna zabawa:

    Gra w kolory – rzucamy piłkę dziecku wymieniając dowolny kolor, dziecko łapie. Upuszcza piłkę tylko kiedy wymieniamy kolor czarny. Jeżeli złapie daje fant, którego później trzeba „wykupić” np.: piosenką

    Opracowanie: Karolina Franczyk , Aleksandra Maczek

    https://www.youtube.com/watch?v=_7zbV-yTzs0


     

    Powielanie oraz rozpowszechnianie tych materiałów jest zabronione, służą one jedynie celom terapeutycznym dla dzieci objętych naszą opieką.


    Witam serdecznie! w związku z zaistniałą sytuacją związana z epidemią koronowirusa, staramy się w dalszym ciągu Was wspierać  i udzielać wskazówek dotyczących rozwoju Waszego dziecka. Przesyłamy ćwiczenia, artykuły, filmy na stronę internetową - zakładka "kącik specjalisty" oraz na Facebooku - Wczesne Wspomaganie Rozwoju. W razie poważnych problemów można zadać pytanie drogą mailową na adres  specjaliscip22zory@wp.pl  postaramy się odpowiedzieć w miarę naszych możliwości, najszybciej jak to możliwe. Pozdrawiam, Ola Maczek

     


    W tym tygodniu proponujemy ćwiczenia na poprawę kontroli posturalnej, ćwiczenia poprawiające stabilizację centralną , której brak jest przyczyną wad postawy. Proszę zwrócić na uwagi metodyczne przy wykonywaniu danego ćwiczenia !

     

     

    Ćwiczenia poprawiające kontrolę posturalną ,normalizujące napięcie mięśniowe!

    Dzień tygodnia

    Opis ćwiczenia

    Uwagi metodyczne

    Poniedziałek

    1.Dziecko przyjmuje pozycję siadu prostego lub skrzyżnego -niewielkie wychylenia dziecka w różnych kierunkach.,można też spróbować w pozycji stojącej.

     

     

     

    2.Klęk podparty z oparciem na przedramionach, palce stóp oparte o podłoże

    -uniesienie tułowia nad podłoże z oderwaniem kolan nad podloże,wytrzymanie 3 s

    -opust tułowia

    Zadaniem dziecka jest utrzymanie się na miejscu,bądź w pozycji stojącej utrzymanie stóp na podłożu(postawa dziecka powinna być prawidłowa)

     

    Podczas ćwiczenia plecy proste,łopatki ściągnięte,brzuch napięty,plecy w odc. lędźwiowym nie mogą być wygięte ku dołowi.

    Wtorek

    1.Leżenie przodem (na brzuchu)dziecko trzyma kijek np. od mopa unosi go do góry odrywając kończyny górne od podłoża. Utrudnieniem może być odbijanie w tej pozycji piłki.

    2.Leżenie tyłem(na plecach) dziecko unosi nogi do góry i próbuje odbić rzucaną piłkę nogami. Utrudnienie poprzez przyjęcie siadu z podparciem rąk z tyłu.

    Dziecko stara się utrzymać głowę w linii tułowia.

     

     

     

    Zwróć uwagę na symetrię ułożenia oraz przyleganie odc. lędźwiowego do ziemi.

     

    Środa

    1.Siad z nogami ugiętymi,ramiona obejmują podudzia mocnym chwytem

    -”kołyska w przód do siadu i tył do leżenia

     

     

     

    2.Leżenie tyłem nogi i ręce uniesione na nich umieszczona duża piłka lub pufa,poduszka

    -wytrzymanie do 10s

    -można mocno objąć piłkę rękami i nogami a współćwiczący nam próbuje ją wyciągnąć

    Podczas ćwiczenia broda przy mostku,podudzia mocno przyciągnięte do klatki piersiowej,głowę starać się utrzymać nad podłoże

     

    Zwrócić uwagę na symetryczne ułożenie i pracę .

    Czwartek

    1.Klęk na kolanach na kocu i odpychanie się rękami od podłoża .Przemieszczanie się np. od jednego punktu do drugiego zbierając po drodze różne przedmioty typu piłeczki,klocki.

     

    2.Przemieszczanie się na pośladkach po podłodze i ciągnięcie niewidzialnej liny.

    Jeżeli dziecko układa nogi w literę W to pomiędzy kostkami włożyć piłkę.

     

     

     

    Piątek

    1. W leżeniu tyłem, nogi umieszczone trochę powyżej poziomu ( na wałku z poduszki, koca) powolne unoszenie i opuszczanie bioder x20
    2. W leżeniu przodem w podporze na przedramionach, nogi jak wyżej, powolne unoszenie i opuszczanie bioder x20
    3. Leżenie bokiem oparcie na przedramieniu, powolne podnoszenie i opuszczanie bioder x20 prawa strona; x20 lewa strona

     

     

    Zwracamy uwagę na powolne wykonanie ćwiczenia, nie należy się spieszyć, szczególnie opuszczając biodra w dół

    Opracowanie: Karolina Franczyk , Aleksandra Maczek


     

    Powielanie oraz rozpowszechnianie tych materiałów jest zabronione, służą one jedynie celom terapeutycznym dla dzieci objętych naszą opieką.



     

     

    Propozycje ćwiczeń

     

    https://wordwall.net/pl/resource/912412/wf/wf-wiosna-pani-kasia

     

     

    ►Koordynacja wzrokowo-ruchowa

    Drogie dzieci ,drodzy rodzice oto kolejne propozycje ćwiczeń. Życzymy powodzenia.

    Poniedziałek

    Przenoszenie chochlą np.; klocków czy jajek niespodzianek
    z garnka do garnka (wiaderka, pudełka)
    z prawej na lewą stronę i odwrotnie

    Zbieranie rzeczy szczypcami (drewnianymi) lub klamerką np.: skarpetek, woreczków, gąbeczek, czapeczek,

    Turlanie piłki różnej wielkości po kocu trzymanym przez wie osoby tak aby piłka nie spadła. Można podrzucać piłkę nad koc i ponownie ją łapać(trudniejsza wersja)

    Wtorek

    Naśladowanie chodu zwierząt, idziemy: jak piesek – czworaki, jak raczek – podpór tyłem, jak żabka – skoki obunóż

    Wrzucanie ubrań/bielizny
    do kosza na pranie z pewnej odległości

    Wodzenie wzrokiem za punktem świetlnym – latarka, lampka (np.: po obwodzie mebli, okna w różne punkty na ścianie)

    Środa

    Dziecko rozdziera arkusz z gazety na drobne kawałki, rozrzuca i zbiera je
    do kosza.

    Łapanie do wiaderka potem kubeczka po jogurcie kuleczek z papieru bądź piłeczki pingpongowej,bądź kauczukowej(raz dziecko łapie,raz rzuca)

    Wieszanie prania-przypinanie klamerek na chusteczki bądź ubrania typu skarpetki na rozciągnięty sznurek pomiędzy krzesłami.

    Czwartek

    Odbijanie balonu rękami tak, aby nie spadł na podłogę

    Przetaczanie się po dywanie przenoszenie elementów puzzli na drugą stronę i ułożenie obrazka

    Rysowanie palcami w kaszy, ryżu, mące, fasoli – na tacy rozsypujemy produkt rysujemy, dziecko naśladuje proste figury, kształty, litery cyfry itp.

    Piątek

    Łapanie baniek mydlanych do plastikowego pojemnika ( np. po jogurcie

    Zabawa w lustro – dziecko naśladuje ruchy rodzica lub rodzeństwa (pajacyki, ruchy rąk, kołysania, maszerowania
    w miejscu, śmiesznych min, lotu samolotu

    Podrzucanie i łapanie niedużej poduszki, przekładanie poduszki pod kolanami, przekładanie poduszki wokół ciała

    Sobota

    Wycieranie kurzu ściereczką z półek, odkurzanie dywanu

    Gra w nakrętki wypełnione plasteliną,pstrykanie bądź przesuwanie palcem po wyznaczonej drodze na ziemi(np. taśmą bądź sznurkiem)

    Porządkowanie prania
    – dobieranie par skarpetek (kolor, kształt, rodzaj, właściciel)

    Opracowanie: Karolina Franczyk , Aleksandra Maczek


     

    Powielanie oraz rozpowszechnianie tych materiałów jest zabronione, służą one jedynie celom terapeutycznym dla dzieci objętych naszą opieką.



     

    Propozycje aktywności ruchowej

     

     


     

    Drodzy Rodzice!

     

     

    W tym trudnym dla nas okresie pomimo nakazu bycia w naszych domach musimy zadbać o to aby nasze dzieci mimo wszystko ruszały się, pobudzały podstawowe zmysły ,zaspokajały swoje potrzeby ruchowe. W tym celu stworzyłyśmy tygodniowy plan ćwiczeń ,które zalecamy do pracy w domu. Oto nasze propozycje:

     

     

     

    Ćwiczenia poprawiające czucie ciała

    Poniedziałek

     

    1.Wciskanie piłki w ścianę kończynami górnymi w pozycji stojącej i kończynami dolnymi w pozycji leżenia na plecach

    2. Kto silniejszy-pchanie ( np. krzesła, fotela, pufy) różnymi częściami ciała np. plecami, nogami, rękami przepychanie się z rodzicem lub rodzeństwem

    3.Przysiad przy ścianie z piłka za plecami. ( piłka się przetacza po ścianie, mocno się o nią opieramy)

    4. Kładziemy się na piłkę lub wałek ( może być z koca) Przesuwamy się na piłce na brzuchu, do przodu opierając się na przedramionach lub wyprostowanych rękach

     

    Wtorek

    1.Skoki po narysowanych wcześniej na kartach śladach stóp.( Ślady, zmieniają kierunek ruchu)

    2.Przeskoki przez ułożoną na podłodze skakankę, sznurek. Skoki wykonujemy do przodu, do tyłu, w prawą stronę , lewą według komendy lub dowolnie

     

    3. Przejście w pozycji czworaczej po sznurku , z którego tworzymy różne figury

    4. Spróbuj zrobić kilka skoków przez skakankę

    Środa

    1.Przeciąganie liny ( skakanki, koca) z rodzicem lub rodzeństwem.

    2. Wzajemny masaż różnymi sprzętami ( wałek do ciasta, rękawiczka, szczotka, gąbka) można to robić z rodzicem, rodzeństwem lub samemu sobie;)

    3.Tworzenie „kanapki”z poszczególnych osób(np. jedna osoba jest sałata druga szynką itp. oczywiście za zgodą dziecka)

    4.Przenoszenie ciężkich książek ( próbujemy trzymać je na głowie, nie opuszczamy rąk, bądź normalnie w ękach) idąc np. po skakance, lub po wyznaczonej drodze

     

     

    Czwartek (zwierzaczki)

    1.Przejście przez odległość 3-4 m naśladując pieska-w pozycji czworaczej (cała dłoń oparta o podłoże)

     

    2.Przejście jak krab-w podporze tyłem(również całe dłonie na podłodze)

    3.Przejście jak żabka-skoki obunóż.

    4.Przejście jak niedźwiadek z oderwaniem kolan.(również całe dłonie na podłodze)

    Piątek

    1.Rozdzieranie gazety, kartki na małe kawałeczki, później zebranie kawałków w kulkę

    2.Czołganie się pod kocem, poduszkami lub krzesłami.

    3. Huśtanie dziecka w kocu

    4.Odkurzanie,zamiatanie,ugniatanie ciasta.

     

    Opracowanie: Karolina Franczyk , Aleksandra Maczek

    Powielanie oraz rozpowszechnianie tych materiałów jest zabronione, służą one jedynie celom terapeutycznym dla dzieci objętych naszą opieką.